dnes je 23.5.2025

Input:

Postoupení pohledávky

20.3.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 14 minut

Postoupení pohledávky

Ing. Vlasta Martišková

Právní úprava
Právní úprava:

  • Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů

    • § 1879 – 1884

  • Zákon č. 26/2000 Sb., o veřejných dražbách

    • § 17 odst. 3 – Zvláštní ustanovení

  • Zákon č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů, ve znění pozdějších předpisů

    • § 2 odst. 3 – V případě nabytí pohledávky postoupením může postupník tvořit opravné položky…

    • § 8 – Opravné položky za dlužníky v insolvenčním řízení

  • Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů

    • § 23 odst. 3 písm. a) bod 6 – Přijaté úhrady smluvních pokut, úroků…

    • § 23 odst. 3 písm. b) bod 1 – Rozdíl, o který smluvní pokuty a úroky…

    • § 24 odst. 2 písm. s) – Hodnota pohledávky při jejím postoupení…

    • § 24 odst. 11 – Při prodeji majetku…

    • § 24 odst. 2 písm. y) – U poplatníků, kteří vedoucí účetnictví…

    • § 25 odst. 1 písm. z) – Jmenovitá hodnota pohledávky nebo pořizovací cena postoupené pohledávky…

  • Vyhláška č. 500/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů

    • § 55 – Postup a použití opravných položek

  • ČÚS pro podnikatele

    • č. 017 – Zúčtovací vztahy

    • č. 019 – Náklady a výnosy

  • Interpretace I-10 Okamžik účtování o pohledávce z titulu příslušenství k pohledávce u věřitele (Národní účetní rada)

Popis operace:

Postoupení neboli cesse (pojem z římského práva – cessio) pohledávek označuje převod pohledávky věřitelem na jinou osobu, která vstupuje do práv věřitele. Původní věřitel (postupitel, cesent) postupuje pohledávku, kterou má vůči svému dlužníkovi (postupník, cesionář).

Věřitel může celou pohledávku nebo její část postoupit smlouvou jako postupitel i bez souhlasu dlužníka jiné osobě (postupníkovi). Postoupením pohledávky nabývá postupník také její příslušenství a práva s pohledávkou spojená, včetně jejího zajištění.

Postupitel vydá postupníkovi potřebné doklady o pohledávce a sdělí mu vše, co je k uplatnění pohledávky zapotřebí.

Ručení za postoupenou pohledávku

Z NOZ vyplývá, že původní věřitel (postupitel) bude novému věřiteli (postupníkovi) ručit za dobytnost pohledávky i v případě, že by to v příslušné dohodě obsaženo nebylo. Podmínkou je, že se musí jednat o úplatný převod. Ručení je pak omezeno až do výše přijaté úplaty včetně úroků.

Zákonné ručení obsahuje dvě výjimky. Pokud postupník věděl, že je pohledávka, která je na něj postupována, budoucí, nejistá nebo nedobytná, nemůže se zákonného ručení dovolávat. Druhou výjimku představují situace, kdy by se předmětná pohledávka stala nedobytnou až po postoupení, a to buď náhodou, nebo nedopatřením postupníka. Motivem této výjimky je přenos rizika náhody a důsledků následných kroků na postupníka, v jehož dispozici se pohledávka postoupením ocitá.

Strany si však mohou vznik zákonného ručení smluvně vyloučit. Pokud tak ale neučiní, uplatní se v rozsahu a způsobem výše popsaným.

Odpovědnost za vady pohledávky

Není nutné výslovně odpovědnost za vady sjednávat, když postupník bude přímo ze zákona mít možnost uplatnit např. nárok na přiměřenou slevu z úplaty nebo nárok na odstoupení od smlouvy.

Dokud postupitel dlužníka nevyrozumí, nebo dokud postupník postoupení pohledávky dlužníku neprokáže, může se dlužník své povinnosti zprostit tím, že splní postupiteli, nebo se s ním jinak vyrovná.

Postoupil-li postupitel tutéž pohledávku několika osobám, je vůči dlužníkovi účinné to postoupení, o němž se dlužník dozvěděl nejdříve.

Postoupení pohledávky nemá účinky vůči osobě, která dluh zajistila zástavním právem, ručením nebo jiným způsobem, dokud jí postupitel o postoupení pohledávky nevyrozumí nebo dokud jí postupník postoupení pohledávky neprokáže.

Na žádost postupníka může postupitel vymáhat postoupenou pohledávku svým jménem na účet postupníka; bylo-li postoupení pohledávky dlužníkovi již oznámeno nebo prokázáno, může postupitel pohledávku vymáhat, pokud prokáže souhlas postupníka a pokud postupník pohledávku sám nevymáhá.

Vymáhá-li postupitel pohledávku, může dlužník namítat proti ní své vzájemné pohledávky, jež má vůči postupiteli, nikoliv však pohledávky, jež má vůči postupníkovi.

Postoupení souboru pohledávek – globální cese

Postoupit lze i soubor pohledávek, ať již současných nebo budoucích, je-li takový soubor pohledávek dostatečně určen, zejména pokud se jedná o pohledávky určitého druhu vznikající věřiteli v určité době nebo o různé pohledávky z téhož právního důvodu. Typický případ je hromadné postoupení pohledávek vznikajících z provozu určitého obchodního závodu.

Vícenásobná cese, kdy věřitel postoupí stejnou pohledávku více subjektům, je v rámci nového občanského zákoníku nepřípustná. Je však stanovena ochrana dlužníka, vůči kterému bude účinné to postoupení, o němž se dozvěděl nejdříve.

Nucené postoupení pohledávky

Situace, kdy ke změně v osobě majitele pohledávky dochází ze zákona; tyto případy jsou upraveny speciálními ustanoveními (zákonný přechod práva na náhradu škody z pojištěného na pojistitele, přechod věřitelského postavení na dlužníkova ručitele, zákonná cese při prodeji a při nájmu podniku apod.). K přechodu pohledávky na nového majitele dochází na základě soudního nebo jiného rozhodnutí, např. exekuce přikázáním pohledávky. K převodu pohledávky může dojít též dražbou dle zákona o veřejných dražbách.

Účinnost postoupení pohledávek

Postoupení pohledávky se stává účinným v tom okamžiku, kdy je postoupení původním věřitelem oznámeno nebo novým věřitelem prokázáno smlouvou o postoupení pohledávky.

Pokud je splnění postoupené pohledávky zajištěno zástavním právem, ručením nebo jiným způsobem, je povinnost postupitele podat zprávu osobě, která zajištění závazku poskytla.

Postupitel je povinen předat postupníkovi všechny doklady, včetně příslušných informací, které se týkají postoupené pohledávky.

Dlužník je pak povinen dlužnou částku uhradit novému věřiteli. V případě, že dlužník zajištění pohledávky splnil, je věřitel povinen převést postoupenou pohledávku na původního věřitele. Také je povinen rovněž o zpětném postoupení vyrozumět dlužníka postoupené pohledávky. Pokud se tak nestane, může se dlužník na věřiteli splnění této povinnosti domáhat žalobou u soudu.

Rovněž lze postoupit i část pohledávky tak, že se původní pohledávka rozdělí na několik dílčích plnění.

Postoupené (nakoupené) pohledávky může účetní jednotka využít k zápočtu s dluhy vůči věřitelům, kteří se v případě nákupu pohledávky stali jejími dlužníky. K těmto pohledávkám, které jsou určeny k započtení, nelze vytvářet opravné položky.

Souvztažnosti:

Postupitel

Č.  Účetní případ     MD  DAL  
1.   Počáteční zůstatek pohledávky   311    –  
2.   Postoupení pohledávky    – odpis pohledávky   546 AÚ   311   
3.   – výnos z postoupené pohledávky   315   646   
4.   – úhrada za postoupení pohledávky na účet   221   315   
5.   Rozpuštění zákonné opravné položky (pokud byla vytvořena)   391   558   

Postupník

Č.  Účetní případ  MD  DAL  
1.   Nabytí pohledávky v pořizovací ceně   315   325   
2.   Úhrada za pohledávku (z účtu peněžních prostředků)   325   221   

Postoupení pohledávky před lhůtou splatnosti

Postupitel

Č.  Účetní případ  MD  DAL  
1.   Faktura za zboží   311   604   
2.   Postoupení pohledávky před lhůtou splatnosti   546   311   
3.   Výnos z postoupené pohledávky   315   646   
4.   Úhrada pohledávky   221   315   

Postupník

Č.   Účetní případ  MD   DAL   
1.   Nabytí pohledávky v pořizovací ceně   315   325   
2.   Úhrada pohledávky   325   221   

Analytické účty:

Účetní jednotka vede analytické účty v členění podle jednotlivých dlužníků v analytickém členění na účtu 311 – Odběratelé a 315 – Ostatní pohledávky.

Pohledávky členíme také z časového hlediska na dlouhodobé a krátkodobé.

Pro zjištění správného základu daně u účetní jednotky je nutné analyticky členit účet 546 – Odpis pohledávky na odpis pohledávky daňově uznatelný a daňově neuznatelný.

Výnos z postoupení bude účtován na výnosový účet 646 – Výnosy z odepsaných pohledávek.

Postupník eviduje jmenovitou hodnotu pohledávky na podrozvahových účtech.

Účetní doklady:

Písemná smlouva o postoupení pohledávky, vnitřní doklady, doklady pro zjištění, zda jsou splněny podmínky pro tvorbu zákonných opravných položek, výpisy z běžného účtu, pokladní doklady.

Nejčastějąí chyby
Častou chybou účetních jednotek se stává, že zapomínají, že ztráta z postoupení pohledávek je daňově neúčinná. Jedná se i o případy faktoringu pohledávek, kdy faktor přebírá rizika i vlastnická práva. Dochází k zastření právního stavu, kdy ztrátu z postoupení nazývají provizí, úrokem nebo službou.

Dalším nedostatkem je, že účetní jednotky nevytváří zákonné opravné položky, i když se jedná o daňově účinné náklady. Pokud je vytváří, tak při postoupení nerozpustí zákonné opravné položky.

Další chybou bývá, že účetní jednotky nevyužívají možnosti zohlednění daňově účinných nákladů při postupování pohledávek před lhůtou splatnosti. Ztráta, která je daňově neúčinná je snižována o hodnotu diskontu z postupované pohledávky.

Daňové dopady:

Postoupení pohledávky lze realizovat dvěma způsoby:

  1. bezúplatně (vklad pohledávky),
  2. úplatně (prodej pohledávky).

U úplatného postoupení pohledávky závisí daňové dopady na tom, zda k postoupené pohledávce existují opravné položky a zda jde o prodej vlastní pohledávky nebo pohledávky nabyté postoupením. U pohledávky bez opravných položek porovnáváme výnos z postoupení pohledávky a hodnotu postoupené pohledávky. Vlastní pohledávky oceňujeme jmenovitou hodnotou, postoupenou pohledávku pořizovací cenou. V případě postoupení, kdy je výsledkem zisk (pohledávka je postoupena za vyšší cenu, než je její jmenovitá hodnota nebo pořizovací cena), tak vstupuje do základu daně. Ztráta z prodeje pohledávky je daňově neúčinná. Při operacích s pohledávkami posuzujeme jednotlivé případy zvlášť, nemůžeme zisky a ztráty z prodeje kompenzovat.

Při postoupení pohledávky, ke kterým byla vytvořena opravná položka, je hodnota pohledávky daňově účinná do výše tržby z jejího postoupení, zvýšená o vytvořenou opravnou položku.

I u postoupených pohledávek lze od r. 2009 tvořit opravné položky k pohledávkám za dlužníky v insolvenčním řízení.

U poplatníka, který si pořídil pohledávku postoupením, je nákladem:

  • jmenovitá hodnota pohledávky při jejím postoupení, a to do výše příjmu plynoucího z jejího postoupení,

  • pořizovací cena u pohledávky nabyté postoupením, a to do výše příjmu plynoucího z její úhrady dlužníkem nebo postupníkem při jejím následném postoupení.

Právní předpis umožňuje při

Nahrávám...
Nahrávám...