dnes je 24.5.2024

Input:

Řešení otázek a procvičení z 1. lekce

5.1.2018, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

103
Řešení otázek a procvičení z 1. lekce

  1. Může zaměstnavatel ve vnitřní směrnici uvést, že místo pravidelného pracoviště pro účely cestovních náhrad je sídlo firmy?

    1. Ano, pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad se nesjednává, určuje ho zaměstnavatel.

    2. Pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad může být sjednáno pouze v pracovní smlouvě.

    3. Pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad není nutno sjednávat, neboť je to místo, kde má zaměstnanec uloženy pracovní pomůcky (nástroje, nářadí apod.) a kde práci sjednanou v pracovní smlouvě pravidelně vykonává.

    Zdůvodnění:

    Místo pravidelného pracoviště může zaměstnavatel se zaměstnancem sjednat pouze v pracovní smlouvě (dodatku k pracovní smlouvě). Místo pravidelného pracoviště nemůže zaměstnavatel nařídit, tj. ani stanovit ve vnitřním předpisu. Vnitřní předpis zaměstnavatele není dohoda se zaměstnancem, ale nařízení zaměstnavatele. Proto je ustanovení vnitřního předpisu, podle kterého je místem pravidelného pracoviště sídlo firmy, neplatné a při určení místa pravidelného pracoviště se postupuje podle § 34a zákoníku práce.

  2. Se

Nahrávám...
Nahrávám...