dnes je 17.7.2024

Input:

Dny pracovního klidu

28.7.2016, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

2.6.9 Dny pracovního klidu

doc. JUDr. Margerita Vysokajová, CSc.

Dny pracovního klidu jsou dny, na které připadá nepřetržitý odpočinek v týdnu a svátky (dle zákona č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu, ve znění pozdějších předpisů). Práci ve dnech pracovního klidu (§ 91 odst. 2 ZP) může zaměstnavatel nařídit jen výjimečně.

Ve dnech nepřetržitého odpočinku v týdnu může být zaměstnanci nařízena pouze taková práce, která je nutná a nemůže být vykonána v pracovní den. Jde např. o naléhavé opravné práce, práce při živelních událostech, v dopravě, krmení a ošetřování hospodářských zvířat a další práce uvedené v § 91 odst. 3 ZP.

Ve svátek může zaměstnavatel nařídit kromě výše uvedených také práce v nepřetržitém provozu a práce potřebné při střežení objektů zaměstnavatele.

Jiné práce než v zákoně stanovené může zaměstnanec ve dnech pracovního klidu konat jen tehdy, pokud se s ním na jejich výkonu zaměstnavatel dohodne.

Noční směny

Pro dny pracovního klidu u zaměstnavatelů, kde je vykonávána práce v nočních směnách, platí zvláštní úprava. U zaměstnanců pracujících v nočních směnách, které zasahují do dvou kalendářních dnů, je nepraktické počítat začátek dnů pracovního klidu od 0.00 hodin, protože část směny by připadla na běžný všední den a část směny na den pracovního klidu. Z důvodu jednotného posuzování noční pracovní směny

Nahrávám...
Nahrávám...